Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik urządzenie e-TOLL

Jak zamontować urządzenie e-TOLL do busa? Podpowiadamy!

Data publikacji 3 stycznia 2023

Szukasz wygodniejszego sposobu na korzystanie z systemu e-TOLL? Wystarczy zamontować specjalne urządzenie, które będzie automatycznie przesyłać dane GPS do serwera – bez uciążliwych aplikacji. To świetne rozwiązanie m.in. dla firm transportowych. Sprawdź, jak zamontować urządzenie e-TOLL do busa.

e-TOLL do busa – dlaczego go potrzebujesz?

System e-TOLL wprowadził niemałe zamieszanie wśród polskich kierowców. Coś, co miało usprawniać przejazdy, w rzeczywistości okazało się dość kłopotliwe. Podstawowy sposób rozliczania opłat – czyli aplikacja e-TOLL – według wielu użytkowników nie zdaje egzaminu. Stąd poszukiwanie innych rozwiązań, szczególnie wśród firm i osób prywatnych, które miesięcznie pokonują wiele kilometrów po płatnych odcinkach. Rozwiązaniem są specjalne urządzenia montowane w pojazdach. Można je podzielić na dwie grupy:

  • OBU (on-board unit), czyli jednostki pokładowe,
  • ZSL, czyli Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne.

Rynek tego typu urzadzeń kompatybilnych z e-TOLL jest naprawdę duży. Dzięki wykorzystaniu technologii GPS mogą automatycznie wysyłać informacje dotyczące przejazdów do odpowiedniego serwera. Co więcej, ułatwiają zarządzanie flotą i kontrolę kierowców lub też eksploatację prywatnego pojazdu. Wraz z nimi użytkownik otrzymuje bowiem również możliwość korzystania z monitoringu GPS zapewniającego dostęp do szeregu przydatnych funkcji.

e-TOLL – bus w trasie

Urządzenie e-TOLL do busa zapewnia przede wszystkim łatwe rozliczanie przejazdów płatnymi odcinkami dróg. Daje też dostęp do przydatnych funkcji związanych z monitoringiem GPS.

e-TOLL bus – jak zamontować urządzenie OBU?

Jednym z typów urządzenia e-TOLL do busa jest tzw. OBU. To nieznacznej wielkości sprzęt, który montuje się na pokładzie. Najczęściej stosowana jest jedna z dwóch metod:

  • montaż do gniazda zapalniczki,
  • montaż do akumulatora.

Każda z nich ma pewne zalety i wady. Montaż do gniazda zapalniczki jest niezwykle prosty i wygodny. Ta metoda ułatwia też przeniesienie urządzenia OBU do innego pojazdu (w tym przypadku jest to jak najbardziej możliwe). Sprzęt blokuje jednak wówczas gniazdo zapalniczki, przez co jego używanie do innych celów staje się niemożliwe. Ponadto jest widoczny, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Widoczność kontrolnej diody pomaga bowiem sprawdzać, czy pracuje, co jest szczególnie ważne przy rozliczaniu przejazdów e-TOLL busem.

Montaż do akumulatora wymaga otwarcia maski i jest odrobinę trudniejszy – zamiast jednego przewodu wpinanego do zapalniczki trzeba podłączyć dwa. Nadal jest to bardzo szybka procedura, ale przenoszenie OBU z samochodu do samochodu staje się bardziej kłopotliwe. Atutem jest jednak to, że sprzęt nie blokuje gniazda w kabinie i jest bezpiecznie schowany pod maską.

Co ważne, urządzenia OBU co do zasady nadają się do samodzielnego montażu. Niektórzy dostawcy umożliwiają jednak również skorzystanie z profesjonalnej usługi montażowej.

e-TOLL bus – jak zamontować ZSL?

Zewnętrzny System Lokalizacyjny to nieco bardziej złożone urządzenie e-TOLL do busa. Tego typu lokalizatory GPS montuje się w pojazdach fabrycznie. Nie ma możliwości samodzielnego montażu – należy w tym zakresie skorzystać z profesjonalnych usług. Warto też wiedzieć, że tego typu urządzenia są zdecydowanie droższe. Co oczywiste, nie ma również możliwości korzystania z jednego sprzętu naprzemiennie w kilku pojazdach.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?