Samochód elektryczny jako sposób na ochronę środowiska
Data publikacji 21 maja 2019Samochody elektryczne to najnowszy trend motoryzacyjny, który – głównie ze względu na ochronę środowiska – staje się coraz bardziej powszechny i popularny, tak na świecie, jak i na polskim rynku. Nie ma już chyba producenta motoryzacyjnego, który nie wdrażałby takich innowacji w swojej firmie. I choć za samochód elektryczny czy hybrydowy trzeba zapłacić jeszcze sporo pieniędzy, bo w granicach od 100 000 do 400 000 zł., to jednak zainteresowanie nimi coraz bardziej rośnie, przede wszystkim ze względu na ekologię i niskie koszty eksploatacji . Są one wyposażone w silniki elektryczne oraz specjalne baterie i napędzane, już nie paliwem płynnym lecz prądem, za pomocą specjalnej ładowarki do samochodów elektrycznych. Zasięgi kilometrów do pokonania na jednym ładowaniu, zależnie od modelu samochodu, rodzaju silnika oraz zamontowanej baterii, oscylują w granicach 300 – 500 km w cyklu pozamiejskim. Najbardziej znane marki samochodów elektrycznych to Nissan, Volkswagen, Opel, Hyundai, Mercedes czy BMW, lecz niestety nie wszystkie jeszcze są dostępne w Polsce.
Rodzaje i zastosowanie ładowarki do samochodów elektrycznych
W ślad za wciąż rozszerzająca się produkcją samochodów elektrycznych musiała zacząć powstawać i rozkwitać – produkcja koniecznej dla takich pojazdów, ładowarki do samochodów elektrycznych, przewodów i stacji ładowania, bo to one są podstawowym bodźcem i czynnikiem do ich użytkowania. Ładowarki typu AC z prądem przemiennym to najprostsze rozwiązanie, które przystosowane jest do montażu i wewnętrznego i zewnętrznego przy np. biurowcu, domu, w przydomowym ogródku czy w garażu, natomiast duże stacje ładowania typu DC z prądem stałym to idealne rozwiązanie np. dla stacji benzynowych, na których jesteśmy przyzwyczajeni tankować swoje samochody. I oczywiście nie tylko, gdyż mogą zostać zainstalowane praktycznie wszędzie – na parkingach dużych i małych, przy drogach głównych i podmiejskich, przy marketach, restauracjach, w okolicach dworców, sklepów, hoteli, w zajezdniach autobusowych i innych miejscach użyteczności publicznej tzn. wszędzie tam dokąd zmierzają użytkownicy samochodów elektrycznych.
Sposoby i czas ładowania samochodu elektrycznego
Ładowarki do samochodów elektrycznych występują najczęściej jako skrzynki wolnostojące lub jako skrzynki przymocowane do murów. Duże stacje ładowania zbliżone są wyglądem do zwykłych dystrybutorów paliwa. Są wykonane w sposób estetyczny, co nie pogarsza ani jakości terenu przy którym zostaną posadowione, ani nie wpływają na okoliczny klimat, Oznaczone są przeważnie symbolem EV. Są trzy metody ładowania samochodu. Pierwsza z nich odbywa się poprzez tzw. gniazdko zwykłe, ale ponieważ maksymalna moc jaką można w nim uzyskać to 3,7 kW więc trzeba liczyć się z ładowaniem samochodu przez ok. 8-12 godzin. Druga z nich to wykorzystanie ładowarek normalnych i pół szybkich, których moc relatywnie jest większa, maksymalnie do 22 kW i pozwoli naładować samochód w czasie 4-5 godzin, lecz tu możemy napotkać jeszcze trudności ze znalezieniem ich ze względu na ograniczoną ilość. Najszybszą i najlepszą trzecią metodą naładowania samochody są stacje szybkiego ładowania typu DC wykorzystujące pąd stały, dysponujący mocą do 150 kW, które ograniczają czas ładowania 80 % – do 30 minut. Jednak takie stacje są dość rzadkie, i znajdziemy je tylko w dużych aglomeracjach, przy autostradach czy wzdłuż znanych szlaków komunikacyjnych.
Wszystkie ładowarki do samochodów elektrycznych powinny mieć stosowne atesty i dopuszczenia do stosowania, zgodne z wymogami europejskimi oraz być bezpiecznymi, tak dla samochodu jak i dla baterii oraz najważniejsze – dla użytkownika. Wiele z nich ma wbudowane systemy RFID, które umożliwiają zastosowanie różnych nowoczesnych systemów płatniczych. Producenci ładowarek często oferują nam ich sprzedaż wraz z instalacją, przeprowadzeniem testów i uruchomieniem w wyznaczonym przez nas miejscu, wykonaną przez fachowych i doświadczonych elektryków. Baza producentów jest na dzień dzisiejszy już dosyć szeroka, Są to między innymi takie firmy jak: TK Energia, Green Wek, City Systems sp. z o.o., Bewa, Garo Polska i wiele innych.