Sprawdzone sposoby na wygłuszenie samochodu
Data publikacji 23 grudnia 2019We współcześnie produkowanych samochodach najczęściej jest cicho jak makiem zasiał. Niestety nie można tego samego powiedzieć o starszych pojazdach, zwłaszcza tych z niższej półki. Zdarza się, że we wnętrzu bywa naprawdę głośno, już po przekroczeniu 50 km/h, czyli prędkości typowo miejskiej. Czy jedynym sposobem by temu zaradzić, jest zmiana auta na nowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Można wykonać wygłuszenie samodzielnie, co nie musi być wcale sprawą drogą. Trzeba tylko włożyć w ten projekt trochę własnej pracy.
Przygotowania do pracy
Wszystko powinniśmy zacząć od zakupu odpowiedniej ilości mat wygłuszających. Dostaniemy je w większości sklepów motoryzacyjnych, ale także tam, gdzie sprzedawane są zestawy car-audio. Te ostatnie wymagają bowiem porządnego wygłuszenia auta, by móc zaprezentować swoją pełną wydajność. Nawet jeśli nie zamierzamy kupować sprzętu grającego, to wybór mat będzie z pewnością bardzo duży. Wygłuszenie samochodu będzie też wymagało rozebrania prawie całego wnętrza. Dlatego też najlepiej całą pracę zaplanujmy sobie na kilka dni, podczas których nie będziemy używać samochodu. Musimy bowiem zdemontować między innymi przednie fotele, tylną kanapę, wykładzinę podłogową, opróżnić bagażnik, a także zdemontować przynajmniej część deski rozdzielczej.
Projekt czas zacząć
Gdy wnętrze pojazdu jest już rozebrane na tyle, że wszędzie widzimy gołą blachę, możemy przystąpić do pracy. Większość mat jest samoprzylepna, wystarczy tylko oczyścić pod nimi podłoże. Wycieramy blachę z kurzu i brudu, przecieramy benzyną lub rozpuszczalnikiem. Następnie odklejamy od fragmentu maty osłonę kleju i przytwierdzamy ją mocno do blachy. Jeśli danego dnia jest zimno, warto najpierw podgrzać podłoże np. opalarką. Dzięki temu klej będzie miał o wiele łatwiej spełnić swoje zadanie. Możemy też po prostu nagrzać wnętrze za pomocą ogrzewania. Wygłuszenie samochodu musimy zaaplikować na każdy fragment blachy. Nie może zostać żadnych pustych miejsc. Należy wykonać je na całej podłodze, na ścianie grodziowej od silnik (pod deską) oraz obowiązkowo w bagażniku. Warto również zdjąć tapicerkę z drzwi i wykleić matami blachę we wnętrzu.
Poprawnie wykonane wygłuszenie samochodu powinno dać natychmiastowy efekt. Tak naprawdę najtrudniejszą rzeczą w całym procesie jest rozbieranie wnętrza, a później jego poprawne poskładanie. Trzeba tylko zarezerwować sobie kilka dni, oraz sumiennie przyłożyć się do pracy. Jeśli nie mamy dość czasu, możemy oddać auto do specjalistycznego serwisu, który wykonuje takie usługi.