Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Zakup motoroweru

Zakup motoroweru – czy na pewno wiesz już wszystko?

Data publikacji 27 lipca 2021

Wiele osób czeka do ukończenia 18-ego roku życia, aby wreszcie zdobyć upragnione prawo jazdy i wsiąść do swojego samochodu. W końcu do tego czasu można się poruszać co najwyżej rowerem albo hulajnogą, prawda? Otóż nie. Pozwalający na całkiem sprawną jazdę po mieście motorower jest bowiem dozwolony już od 14 roku życia i pomimo tego, że oferuje naprawdę spore możliwości, wydaje się niedoceniany.

Czym jest motorower?

Zgodnie z prawną definicją motorower to pojazd jednośladowy wyposażony w silnik spalinowy o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm (oficjalnie nie jest to jednak pojazd silnikowy) albo elektryczny i osiągający prędkość maksymalnie 45 km/h. Jego moc z kolei nie powinna być większa niż 4 kW (ok. 5,4 konia mechanicznego).

Najprościej mówiąc, są to więc najsłabsze motocykle i skutery pozwalające na sprawne poruszanie się po mieście.

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby kierować motorowerem?

Przepisy dotyczące motorowerów zmieniały się już wiele razy i aktualnie kierować tymi jednośladami mogą:

  • posiadacze prawa jazdy kat. B
  • osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku
  • posiadacze karty motorowerowej (wycofanej w 2013 roku)
  • posiadacze prawa jazdy kategorii AM

Aktualnie osoby urodzone po 1995 roku, które nie posiadają karty motorowerowej, ani prawa jazdy żadnej kategorii zmuszone są zdać egzamin przynajmniej na kategorię AM (każda następna pozwala na kierowanie motorowerami). Uzyskać uprawnienie AM można już po ukończeniu zaledwie 14-ego roku życia i w przeciwieństwie do karty motorowerowej umożliwia ono kierowanie czterokołowcem lekkim (np. quadem, o ile jego masa nie przekracza 350 kg, a max. prędkość 45 km/h).

Motorower – skuter i motocykl

Chociaż według przepisów motorower jest jeden, to ze względu na konstrukcję można podzielić je na dwie główne grupy maszyn o pojemności skokowej max. 50 ccm: motocykle i skutery. Co je różni?

Siedząc na motocyklu, pomiędzy nogami ma się zazwyczaj zbiornik paliwa, a skuter zapewnia wolną przestrzeń. Dzięki temu ten pierwszy bardziej nadaje się do żwawszej jazdy i manewrowania, a drugi do wygodnego przemieszczania się z bagażem. Ponadto skutery zazwyczaj wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów, a motocykle w manualne.

Co lepiej wybrać? Ze względu na osiągi motorower raczej nadaje się wyłącznie do jazdy po mieście. W tym wypadku skuter okazuje się lepszym wyborem, na co wpływają między innymi: brak konieczności myślenia o zmianie biegu, podłoga osłaniająca ubiór przed błotem, schowek pod siedzeniem. Jednak motorower o konstrukcji motocykla jest częściej polecany osobom, które w przyszłości chciałyby zasiąść za kierownicą mocniejszych maszyn i raczej stronią od skuterów — od początku przywykną one do elementów charakterystycznych dla motocykli.

Lepiej wybrać motorower nowy czy używany?

Odpowiedź zależy od wielu czynników. Najważniejszym oczywiście jest cena. Przeglądając ogłoszenia motorowery używane i nowe można zauważyć, że nowy egzemplarz to koszt przynajmniej 4-5 tysięcy złotych. Sprawny używany motorower można natomiast kupić za połowę tej kwoty. Co prawda pojawiają się oferty wiekowych pojazdów za kilkaset złotych, jednak raczej nie warto ryzykować jazdy na sprzęcie, który w zdecydowanej większości przypadków nie będzie sprawny technicznie.

Na korzyść używanych maszyn może też wpłynąć fakt, że odpowiednio zadbane potrafią działać bez zarzutu kilkadziesiąt lat. Zabytkowy motorower dla wielu osób będzie natomiast dużo bardziej atrakcyjny niż nowiutki model prosto z fabryki.

Motorowery to doskonały środek transportu zwłaszcza dla osób, które w wieku 14 lat zdają prawo jazdy kat. AM. Pozwoli im na sprawny dojazd do znajomych, szkoły czy też na zakupy przez najbliższe 2, czy też 4 lata, przed zdobyciem kategorii A1, albo B.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?