Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Koparki budowlane gąsienicowe

Koparki budowlane gąsienicowe – gdzie się sprawdzą?

Data publikacji 20 marca 2023

Koparki budowlane gąsienicowe to maszyny, które zamiast tradycyjnych opon mają napęd gąsienicowy. Są one powszechnie stosowane w budownictwie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się potrzebnych informacji odnośnie tych maszyn. 

Koparka gąsienicowa – co trzeba o niej wiedzieć? 

Jest to maszyna, która stworzona jest do wykonywania robót ziemnych. Porusza się na gąsienicach, dzięki czemu ma możliwość pokonywania dużych przeszkód w terenie. Takie maszyny posiadają wiele zalet. Mają one przewagę, jeśli chodzi o rozłożenie ciężaru pojazdu ma maksymalną powierzchnię. Dzięki temu charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża, to ogranicza poślizg pojazdu. To sprawia, że te maszyny, które ważą nawet kilkanaście ton, wywierają na teren mały punkt nacisku. Jest on zdecydowanie mniejszy niż ten wywierający przez koparkę kołową. 

Koparki gąsienicowe posiadają także bardzo dobre właściwości trakcyjne. Takie koparki umożliwiają również wjazd na teren budowy praktycznie w każdych warunkach. Koparka kołowa nie zawsze poradzi sobie w takim wypadku. Koparki gąsienicowe można wykorzystywać na terenach bagnistych, pustynnych, a także na terenach pochyłych. 

Koparki budowlane gąsienicowe – czy mają jakieś wady? 

Wspominając o zaletach, nie można też zapomnieć o wadach. Jedną z nich jest kosztowna produkcja i eksploatacja. Taka koparka może także niszczyć nawierzchnie asfaltowe. Jednak, by zredukować takie problemy stosuje się specjalne gumowe nakładki, które umieszcza się na ogniwach gąsienic. Jedynie, z czym należy się liczyć to spora cena tego typu maszyn. 

Jakie prędkości osiągają takie koparki?

Koparki gąsienicowe budowlane osiągają prędkości około 20-35 km/h. Koparki kołowe są w tym wypadku lepsze, gdyż mogą osiągnąć prędkość nawet 40 km/h. Jednak, gdy zależy nam bardziej na trwałości napędu gąsienicowego, to na pewno nie będziemy zawiedzeni. Taki napęd wykorzystywany jest również w koparkach, spycharkach oraz innych maszynach manewrujących. Żywotność napędu maszynowego jest o wiele dłuższa niż standardowych opon. Minimum to 3000 godzin pracy, jednak warunkiem jest rzadkie poruszanie się po drogach asfaltowych. W praktyce tego typu maszyny będą służyć między 5, a 7 lat i będzie to około 50% dłużej niż tradycyjne koparki na opony. Koparki budowlane KOMATSU PC210 to sprzęt, w który warto zainwestować, gdy zależy nam na dobrej jakości maszynie. 

Wiele osób zastanawia się, również co jest lepsze wziąć maszynę w leasing czy kupić ją. Ta decyzja zależy w dużej mierze od kondycji finansowej firmy. Na kupno sprzętu mogą pozwolić sobie firmy, które dobrze prosperują. Jednak nie zawsze taki sprzęt musi być nowy. Bardzo często można znaleźć koparki, które są w dobrej cenie. Innym wyborem, kiedy firma nie posiada dużego wkładu własnego jest leasing maszyn. Firmy leasingowe oferują czasem finansowanie nawet do 100%, więc nie trzeba się martwić wydatkami początkowymi. Warunki leasingu są ustalane indywidualnie, tak samo jak harmonogram spłat. 

W niektórych firmach koparki wykorzystuje się sporadycznie i w małym zakresie. Takie firmy mogą przemyśleć wynajem koparek. Na rynku są również firmy, które świadczą usługi w zakresie różnego rodzaju robót ziemnych przy wykorzystaniu koparek bądź też innego ciężkiego sprzętu. 

Czy trudno zostać operatorem koparki? 

Żeby zostać operatorem koparki należy ukończyć odpowiedni kurs, da on wymagane uprawnienia. W momencie ukończenia kursu trzeba mieć skończone 18 lat, a także wykształcenie podstawowe, prawo jazdy kategorii B oraz zaświadczanie dotyczące o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy. 

Materiał zewnętrzny

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?