Czy import z Chin jest opłacalny?
Data publikacji 29 lipca 2021Import z Chin cieszy się bardzo dużą i niesłabnącą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Jednak nie każdy początkujący importer wie, jakie wiążą się z tym formalności do dopełnienia. Importowane produkty muszą przejść odprawę celną, która dotyczy wszystkich zamówień z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej.
Produkty z Chin i ich jakość
Powszechnie panuje przekonanie, że produkty z Chin charakteryzują się niską jakością. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. Przed podjęciem decyzji o imporcie, warto dokładnie sprawdzić informacje o danym towarze, oceny i recenzje użytkowników. Czasami zdjęcia na stronach internetowych mogą odbiegać od rzeczywistego wyglądu towaru. W przypadku niektórych zakupów konieczne jest posiadanie karty kredytowej. Importer z Chin zazwyczaj dokonuje płatności w dolarach amerykańskich. Jeżeli współpraca jest długofalowa to warto zastanowić się, czy nie lepiej założyć konto walutowe w USD. W ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy na każdorazowym przewalutowaniu. W przypadku pojedynczych transakcji nie opłaca się takiego konta zakładać, ponieważ koszty jego prowadzenia będą większe od ewentualnych korzyści. Warto też sprawdzić, kiedy zamówienie zostanie zrealizowane. Czasami może się zdarzyć sytuacja, że towar jest dopiero na etapie produkcji i wtedy wysyłka odbędzie się po 2-3 miesiącach lub dłużej.
Odprawa celna
Klienci raczej nie są tolerancyjni i oczekują, że ich zamówienie zostanie wysłane natychmiast po wykonaniu przelewu. Warunki dostawy są jednak różne, ponieważ import z Chin może odbywać się drogą lotniczą, morską, kolejową i lądową. Faktura jest zazwyczaj załączona do przesyłki lub wysyła się ją osobnym mailem. Warto również poprosić o wystawienie jej w języku angielskim, ponieważ wtedy ją najłatwiej przetłumaczyć. Należy pamiętać, że faktura jest podstawą do wpisania poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu. Na dokumencie muszą znajdować się pełne dane firmowe nabywcy i sprzedawcy oraz podstawowe informacje na temat towaru, czyli nazwa, ilość, cena jednostkowa oraz łączna wartość. Na fakturze powinna być też podana data jej wystawienia oraz numer dokumentu. Każdy towar importowany z Chin musi przejść odprawę celną, podczas której naliczane jest cło oraz podatek VAT. Podstawą księgowania są dokumenty celne PZC lub SAD, które wystawiane są podczas odprawy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cło także może być kosztem firmowym.
Dokumenty celne
Przedsiębiorca może sobie odliczyć podatek VAT, który jest wykazany na dokumencie celnym. Należy jednak pamiętać, że zakupiony towar musi mieć związek z opodatkowaną działalnością. Dlatego osoby, które korzystają z usług firm kurierskich, powinny szczegółowo skompletować wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia księgowości. Hamburg jest miastem, w którym często dokonywana jest odprawa celna. Właśnie stamtąd towar transportowany jest do Polski. Jeżeli wszystkie formalności zostaną załatwione przez niemieckiego przedstawiciela fiskalnego to zmieniony zostanie charakter transakcji. Nie będzie już to import, ale wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czyli w skrócie WNT. Warto mieć na uwadze, że czynny podatnik VAT musi się zarejestrować i rozliczyć każde WNT.
Na imporcie z Chin cały czas można bardzo dobrze zarobić. Minusem jest oczywiście odprawa celna oraz konieczność zapłaty cła. Przed zakupem warto dobrze sprawdzić sprzedawcę oraz opinie na jego temat. Internet jest najlepszym źródłem wiedzy, dlatego trzeba z niego korzystać. Należy też się upewnić, że razem z towarem zostanie wysłana faktura, dzięki której będzie można potem wszystko sprawnie rozliczyć, a poniesione wydatki wpisać w koszty firmowe.
Import z Chin z pośrednikiem
Można także skorzystać z wygodnej usługi pośrednictwa w imporcie – wiele firm oferuje wsparcie na każdym etapie sprowadzania towarów z Chin do Polski. Tacy usługodawcy w imieniu klienta dopełniają wszelkich formalności, jak odprawa celna czy opłacenie należności celno-skarbowych, a na sprowadzone do kraju produkty wystawiają polską fakturę VAT.