Jak ładować akumulator prostownikiem?
Data publikacji 30 lipca 2018
Niestety auto, jak każda rzecz, potrafi czasem odmówić posłuszeństwa swojemu właścicielowi. Niektóre sytuacje wymagają koniecznie wizyty w profesjonalnym serwisie, a z innymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samemu, nawet, gdy nasza wiedza motoryzacyjna jest bardzo mała. Przykładem takiej sytuacji może być rozładowany akumulator. Rozładowany akumulator samochodowy może przytrafić się zimą nawet w nowym samochodzie. Wysokie mrozy źle wpływają na kwasy w ogniwach baterii i powodują utratę magazynowanego prądu. Fakt, że w nowoczesnym pojeździe raczej mało prawdopodobne jest, że spotka nas poranny brak prądu w aucie, jednak pod naszym domem nie zawsze stoją najnowsze pojazdy. Warto wtedy przygotować się na ewentualne awaryjne odpalenie środka transportu. Przeczytaj więc jak ładować akumulator prostownikiem.
Ładowanie akumulatora samochodowego
Akumulator ładuje się samoczynnie podczas jazdy samochodem. Zapewnia to alternator, który wytwarza prąd magazynowany później w baterii. Jeśli nie ma żadnej awarii alternatora praktycznie zawsze uda się odpalić samochód po dłuższej jeździe.
Rozładowany akumulator można doraźnie uruchomić za pomocą kabli połączonych z akumulatorem w innym, sprawnym pojeździe. Wymaga to jednak poszukania pomocnej dłoni sąsiada czy innej osoby, posiadającej samochód i czas w danej chwili.
Jak ładować akumulator?
Kiedy nie jesteśmy w stanie znaleźć pomocy od innych osób, które pomogą z klemami pozostaje już tylko naładowanie zewnętrzne naszej baterii. Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest skomplikowaną czynnością. W zasadzie nie wymaga posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy. Wymaga natomiast posiadania prostownika, czyli urządzenia, które doprowadzi baterie samochodową do stanu używalności. Warto zapamiętać podstawowe rzeczy, które działają uniwersalnie. Najpierw powinniśmy otworzyć klapę miejsca w którym znajduje się akumulator. Najczęściej jest on umiejscowiony pod przednią maska w tej samej komorze co silnik. Nie jest tak jednak zawsze, ponieważ niektóre samochody mają go w bagażniku lub nawet pod tylną kanapą. Kiedy już dostaniemy się do baterii powinniśmy zdjąć zaciski akumulatora nazywane klemami. Niektórzy twierdzą, że nie ma to większego znaczenia, jednak warto to zastosować dla własnego bezpieczeństwa – przy odłączaniu akumulatora najpierw powinno się zdjąć klemę oznaczoną minusem, a dopiero potem plusem (odwrotnie przy zakładaniu – najpierw plus, a następnie minus). Wyjęty akumulator należy następnie zanieść do suchego pomieszczenia z dostępem powietrza i podłączyć do prostownika poprzez założenie odpowiednio oznaczonych zacisków na końcówki ogniw baterii. Prostownik podłączamy do prądu i uruchamiamy przyciskiem (zależnie od modelu).
Jak sprawdzić akumulator czy jest już naładowany?
Zazwyczaj prostownik posiada odpowiednie oznaczenia diodowe lub w postaci wskaźników czy wyświetlaczy informujących o stanie prądu. Na akumulatorach również umieszczone są wskaźniki informujące czy wymaga on ładowania czy już wymiany na nowy. Wymianę warto rozważyć kiedy problemy pojawiają się na tyle często, że stają się kłopotliwe. Uchroni to przed sytuacją, kiedy akumulatora nie da się już naładować i pozostaniemy bez możliwości uruchomienia pojazdu do czasu wymiany baterii.
Jeśli jednak sytuacja braku prądu samochodowego pojawiła nam się po raz pierwszy i nie czujemy się zbyt dobrze w temacie to zawsze możemy spytać sprzedawcę, który na pewno wytłumaczy jak ładować akumulator oraz ile ładować akumulator danego typu. Doradzi on również fachowy wybór prostownika i pomoże ocenić czy jeszcze nadaje się on do ładowania czy raczej do wymiany.
Samochód niewątpliwie jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości. Ułatwia życie zarówno zawodowe jak i osobiste. Pozwala załatwić dużo szybciej wiele spraw. Jest też nieoceniony w sytuacji gdy pada deszcz lub w czasie wyjazdu wakacyjnego. Jadąc własnym pojazdem zawsze możemy zabrać więcej rzeczy niż pociągiem, autokarem czy samolotem. Ponadto dojedziemy do punktu docelowego bez konieczności przesiadki do innych środków transportu. Dlatego tym bardziej dobrze wiedzieć w przypadku gdy odmów nam on posłuszeństwa – jak ładować akumulator.