Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik jazda samochodem zimą

Jak zabezpieczyć karoserię zimą?

Data publikacji 12 grudnia 2019

Zima to szczególnie trudny okres dla kierowców oraz ich samochodów. Ze względu na coraz dłużej utrzymującą się wysoką temperaturę wiele osób coraz później wymienia opony na zimowe, w trosce o stan ogumienia. Warto jednak monitorować pogodę, by nie okazało się, że na wymianę zdecydujemy się zbyt późno. Czynniki atmosferyczne mogą dać się we znaki nie tylko jeśli chodzi o bezpieczną jazdę, ale również stan karoserii. Warto zatem odpowiednio zadbać o nią, kiedy temperatury nie zaczęły jeszcze wyraźnie spadać poniżej zera. Już teraz zdradzimy, że przydatny może się okazać neutralizator rdzy, dlatego warto się w niego zaopatrzyć.

Po pierwsze: dokładne oczyszczenie samochodu z zabrudzeń

Już jesień może dać się we znaki karoserii. Dlatego, jeśli nie robiło się tego regularnie, to koniecznie trzeba dokładnie umyć ją pod ciśnieniem. Obecnie nie brakuje takich możliwości dzięki szeroko dostępnym myjniom ręcznym. Jeśli jednak chce się dokonać czyszczenia samodzielnie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni szampon, który zwalcza również uciążliwe pyłki przyklejające się do karoserii, czy pozwala usunąć martwe owady. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu karoserii można przystąpić do kolejnego kroku. Jeśli wyciera się samochód ręcznie należy użyć do tego celu ręcznika z mikrowłókna, który nie porysuje dodatkowo lakieru.

miasto zimą

Po drugie: ocena uszkodzeń i neutralizowanie ognisk rdzy

Po oczyszczeniu samochodu należy ocenić uszkodzenia i sprawdzić, gdzie znajdują się ewentualne ogniska rdzy. Jeśli takie się znajdzie trzeba je usunąć. Używanie urządzeń mechanicznych może zniszczyć lakier, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór neutralizatora rdzy. Nie tylko niszczy korozję, ale również jest doskonałym podkładem na który można nałożyć szpachlę, a potem wybrany lakier. Druciana szczotka zatem nie jest rozwiązaniem, gdyż może usunąć jedynie wierzchnią warstwę rdzy. Neutralizatory rdzy wżerają się w metal, dzięki czemu nie pozostaje nawet cząstka korozji, która zaatakowała wybrany element karoserii.

Po trzecie: polerowanie karoserii i nakładanie wosku

Jeśli szczęśliwie na karoserii nie widać rdzy, a jedynie niewielkie odpryski lakieru i rysy, to można przystąpić do polerowania. Ten krok można wykonać również po lakierowaniu dla odpowiedniego efektu, jednak trzeba pamiętać, że element musi być skończony i dokładnie wyschnięty. Polerowanie można wykonać mechanicznie stosując odpowiednie urządzenia polerskie z końcówkami ściernymi. Jednak tu potrzebna jest odpowiednia wiedza, aby nie zniszczyć powłoki lakierniczej, dlatego taką pracę lepiej powierzyć specjalistom, a samodzielnie polerować samochód ręcznie przy użyciu pasty polerskiej i czystej gąbki, nakładając ją kolistymi ruchami. Kolejnym elementem ostatecznego zabezpieczenia przed ujemną temperaturą, solą, kamieniami i wszystkim co może zniszczyć karoserię zimą jest zastosowanie wosku. Ten krok musi być wykonany bardzo precyzyjnie i w odpowiedniej temperaturze. Dlatego jeśli nie dysponuje się garażem, gdzie można wykonać prace pielęgnacyjne i naprawcze, trzeba oddać samochód w ręce lakiernika, który nałoży wosk precyzyjnie na całą karoserię. Najlepszą temperaturą do tej pracy jest pokojowa, czyli ok. 20 stopni. Nie może być natomiast wyższa niż 25 stopni, gdyż wtedy wosk zasycha zbyt szybko. Woskowanie zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami, które dzięki temu nie wnikają w głąb lakieru.

postępująca rdza

Po czwarte: zabezpieczenia mechaniczne, na które można się zdecydować

Poza pracami pielęgnacyjnymi i lakierniczymi o karoserię zimą można zadbać jeszcze w inny sposób. Aby ochronić ją przed błotem pośniegowym, a także rysami po obcierkach na parkingu można zastosować listwy ochronne. To coraz popularniejsze rozwiązanie. Listwy można doskonale dopasować do samochodu. To również świetne rozwiązanie dla właścicieli psów, którzy często zabierają je ze sobą w drogę. Dzięki temu przy wsiadaniu i wysiadaniu nie rysują dolnej części drzwi ani progu. Innym rodzajem zabezpieczenia jest osłona na zderzaki, która może być dodatkowo elementem dekoracyjnym. Warto zaopatrzyć się także w chlapacze gumowe montowane zarówno na przedniej, jak i tylnej osi, które także chronią przed solą i błotem pośniegowym. Chcąc ochronić maskę można nakleić na nią przezroczystą folię ochronną. W SUV-ach i samochodach terenowych często stosowane jest orurowanie. Zarówno przednie jak i tylne, które chroni przed przypadkowym zderzeniem, np. przed dzikim zwierzęciem. Oczywiście to akurat nie jest ochrona zimowa, a całoroczna. W tym przypadku konieczna jest homologacja.

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie karoserii zimą. Każdy z nich może być skuteczny. Jeszcze nie jest za późno, by w odpowiednich warunkach zadbać o swój samochód.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?