Jaką rolę ma rura miedziana w instalacji chłodniczej?
Data publikacji 2 listopada 2021Instalacje chłodnicze zapewniają nam możliwość obniżania temperatury wobec tej, jaka panuje w otoczeniu. Używa się ich w bardzo wielu miejscach. Przede wszystkim mają ogromną rolę w przemyśle, gdzie służą choćby do chłodzenia żywności, która dzięki temu nie psuje się i może być dłużej przechowywana. Jednym z głównych składników takich instalacji są rury miedziane, którymi przesyłany jest czynnik, specjalny gaz który pomaga w pracy układu. Sprawdzamy jak działa taka instalacja i dlaczego właśnie rury z miedzi pełnią w nich tak ważną rolę.
Sposób działania instalacji chłodniczej
Aby obniżyć temperaturę, wykorzystuje się specjalny czynnik. Ma on dużą ściśliwość, przez co bardzo łatwo odbiera oraz oddaje energię cieplną. Jest sprężany za pomocą specjalnego kompresora, który następnie wtłacza go do przewodów. Rura miedziana jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w tego typu instalacjach. Wynika to przede wszystkim z ich dużej odporności na wysokie ciśnienia, a takie właśnie panują w instalacjach chłodniczych. Niejednokrotnie mogą one dochodzić nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset atmosfer. Bardzo ważne jest więc stosowanie materiałów, które bez problemu wytrzymają tego typu obciążenia. Dzięki wysokim ciśnieniom możliwe jest transportowanie dużej ilości energii cieplnej rurami miedzianymi, co pozwala na schładzanie pomieszczeń o znacznej kubaturze, co ma ogromne znaczenie w przemyśle. Możliwe jest także uzyskiwanie wyjątkowo niskich temperatur w tychże pomieszczeniach, co ma ogromne znaczenie dla przechowywania żywności.
Nie tylko chłodnictwo przemysłowe
Jeśli chodzi o materiały jakie są wykorzystywane w instalacjach chłodniczych, takie jak rura miedziana, to możemy je znaleźć nie tylko w układach przemysłowych. Również w domowej klimatyzacji, która ma za zadanie zapewnić nam komfort w pomieszczeniach mieszkalnych, mogą być stosowane takie rury. Robi się to ze względu na fakt, że są one tanie w zakupie, a jednocześnie wyjątkowo trwałe. Można też łatwo łączyć je ze sobą poprzez lutowanie, co przyspiesza budowę instalacji i obniża jej koszty. Ma to bardzo duże znaczenie wtedy, gdy nie dysponujemy kwotami tak dużymi, jakie za instalacje chłodnicze mogą zapłacić przedsiębiorstwa. Nie jest więc dziwnym, że rura miedziana w chłodnictwie pełni tak ogromną rolę. Jest wytrzymała, tania w zakupie, łatwo za jej pomocą budować instalację od zera. Miedź ma dodatkowo ważną zaletę w takiej postaci, że praktycznie nie koroduje. W rurach nie tworzą się więc różnego rodzaju nieszczelności, które mogłyby zakłócić pracę instalacji.