Pierścionek zaręczynowy z brylantem czy diamentem?
Data publikacji 28 lutego 2022Pierścionki zaręczynowe to unikalna biżuteria, która stanowi wyznanie miłości. Mężczyźni zazwyczaj przykładają dużą uwagę do wyboru pierścionka, ponieważ wiedzą jaką symboliczną moc na ten niewielki przedmiot. Dla kobiet zaś otrzymanie wymarzonego pierścionka często zaś jest spełnieniem dziecięcych marzeń.
Pierścionki zaręczynowe
Podobnie jak i w innych sferach życia również w modzie ślubnej obowiązują pewne zasady. Z reguły wraz z nadejściem nowego sezonu pojawiają się nowe kroje sukni czy pomysły na aranżację weselnej sali. Nowe trendy obejmują również ślubną biżuterię, w tym między innymi Pierścionki zaręczynowe. Zyskują one zatem nowe wzory, kolory czy elementy wykończenia. Z drugiej jednak strony, niezmienne pozostają wyroby klastyczne. Są one bowiem cenione z uwagi na ponadczasowy charakter, który wynika z prostoty ich formy. Nie znaczy to wcale, że takie pierścionki są bez wyrazu. Wręcz przeciwnie, mogą one wzbudzać niemały zachwyt, a doskonałym tego przykładem jest pierścionek zaręczynowy z brylantem.
Pierścionek zaręczynowy z brylantem
Pierścionek zaręczynowy z brylantem to kwintesencja dobrego gustu, prestiżu oraz ponadczasowej elegancji. Prosty w formie pierścionek może być wykonany zarówno z klastycznego żółtego złota, które wspaniale kontrastuje z blaskiem szlachetnego kamienia, jak i nieco bardziej stonowanym białym złotem czy subtelnym złotem różowym. Kamienie ozdobne są zaś tak strojne, że stanowią one w zasadzie jedyną konieczną ozdobę pierścionka. Oczywiście, kamień może być oprawiony bardziej strojnie, lecz w tym przypadku zbędny przepych nie jest pożądany.
Kamień szlachetny
Decydując się na wybór oraz zakup zaręczynowego pierścionka wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie jaki kamień szlachetny powinni oni wybrać? Wówczas zazwyczaj pojawia się dylemat dotyczący tego czy ma to być brylant czy diament?
Diament a brylant
Diament to najtrwalszy kamień szlachetny naturalne występujący na świecie. Wyróżnia się on nieregularnym kształtem oraz matową barwą o średnim połysku. Brylant natomiast jest oszlifowanym diamentem i to właśnie on jest przedmiotem pożądania. Diament aby mógł przeistoczyć się w pełen blasku brylant wymaga precyzyjnej pracy mistrzów jubilerstwa, którzy muszą wykazać się niezwykłą starannością, cierpliwością oraz wyobraźnią przestrzenną. Można zatem stwierdzić, że każdy brylant był kiedyś diamentem, lecz nie każdy diament staje się brylantem. Brylanty powstają bowiem w wyniku bardzo wyjątkowego szlifu. Jest on symetryczny, dzięki czemu wspaniale odbija promienie słoneczne oraz wzbudza niemały zachwyt. Szlif znany jest już od XVII wieku i niezmiennie zachwyca do dziś.
Od czego zależy wartość brylantu?
Wartość brylantu zależy od wielu czynników, w tym między innymi od jakości jego obróbki i precyzji pracy mistrza jubilerstwa, a także od ilości wydobywanych kamieni szlachetnych na świecie czy kondycji finansowej giełd. Niemniej jednak wycena brytanów obejmuje cztery elementy, określane jako zasada 4C, w tym: karat, który jest jednostką masy, barwę, czystość oraz szlif. Karat to w około 0,2 grama, a im większa masa brylantu, tym również wyższa jest jego cena. Ponadto, najdroższe brylanty są bezbarwne, przejrzyste oraz pozbawione skaz oraz tak zwanych inkluzji, które decydują o przeźroczystość brylantu. Wymienione cechy brylantu zależą od jego naturalnych właściwości. Jednak ostateczna cena kamienia zależy także od precyzji pracy mistrza jubilerstwa. Zbyt płytki szlif pozostawia brylant matowym, zaś zbyt głęboki powoduje, że traci on swój magiczny blask.