Strona główna
Mechanika
Tutaj jesteś
Mechanika Rola osłony silnika

Rola osłony silnika: ochrona i bezpieczeństwo

Data publikacji 15 maja 2023


Maska pokrywa silnika opisywana zwyczajnie jako maska to jeden z najważniejszych, jeśli w ogóle nie najważniejszy element całej karoserii samochodu. To jak ta z pozoru prosta część jest zbudowana, jak wpływa na bezpieczeństwo pieszych i jak chroni serce samochodu, będzie tematem tego krótkiego wpisu.

Budowa maski samochodowej

Mogłoby się wydawać, że maska to zwyczajny kawałek blachy zawiasem przymocowany do reszty samochodu. Maska w nowoczesnym samochodzie jest jednak bardziej skomplikowana. Po pierwsze ma system, który często automatycznie ją otwiera i zamyka. Po drugie wnętrze maski jest wyłożone specjalnym materiałem, który tłumi dźwięk silnika, przez co samochód wydaje się pracować ciszej. Po trzecie w masce nowoczesnych samochodów montuje się systemy, które mają chronić pieszego, który z jakiegoś powodu wpadłby na maskę. 

Bezpieczeństwo

Wspomniane wcześniej systemy chroniące pieszego działają w bardzo sprytny sposób. Wykrywają uderzenie i tuż przed nim unoszą lekko maskę, sprawiając, że siła uderzenia jest mniejsza, a tor, po jakim porusza się ciało poszkodowanego, jest bardziej płaski, przez co ryzyko silnego uderzenia o przednią szybę jest mniejsze.

Ochrona

Co by nie pisać, dodatkowa wygoda, mniej hałasu wewnątrz samochodu czy nawet bezpieczeństwo pieszych nie było przyczyną powstania maski samochodowej. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona części znajdujących się pod nią, w tym serca samochodu, czyli oczywiście silnika. Maska chroni najważniejsze elementy silnika przed deszczem, wilgocią, kurzem, błotem i innymi zanieczyszczeniami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wygląd

Ostatnia rola, jaką maska odgrywa w samochodzie, nie jest związana z jakąś konkretną funkcją czy z bezpieczeństwem. Rola ta jest znacznie bardziej przyziemna i polega na samym wyglądzie maski. Wielu producentów projektuje na maskach specjalne przetłoczenia, które w teorii mają kierować strumieniem powietrza i poprawiać aerodynamikę, a w praktyce nadają pojazdom indywidualny i ciekawy wygląd.

 

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?