Znaki drogowe i ich znaczenie
Data publikacji 29 maja 2022Znaki drogowe to międzynarodowe symbole, które regulują sposób poruszania się po drogach publicznych. Dzięki przyjętemu systemowi kierowcy na całym świecie mogą bezkolizyjnie przemierzać drogi i mają pewność, że nie łamią miejscowego prawa. Znaki drogowe wskazują także kierunek podróży i podają informacje na temat trasy.
Zobacz także: Jak wygląda przegląd techniczny auta?
Jakie są znaki drogowe?
Znaki drogowe precyzują, jakie przepisy obowiązują na drodze, przy której zostały ustawione. Można je podzielić na cztery podstawowe typy: zakazu, nakazu, ostrzegawcze oraz informacyjne. Dzięki znajomości przepisów ruchu drogowego oraz znaczenia poszczególnych znaków drogowych kierowcy i piesi mogą poruszać się bezpiecznie i bezkolizyjnie.
Poza tym najważniejszym podziałem, znaki drogowe dzielą się też na: poziomie, uzupełniające, kierunku i miejscowości oraz znaki dodatkowe.
O tym, jakie są znaki drogowe, uczone są już dzieci w szkole podstawowej. Poznają wtedy znaczenie podstawowych znaków związanych z ruchem pieszych: oznaczenie przejścia dla pieszych, w tym także popularna dla najmłodszych „Agatka”. Ponadto zapoznają się ze znakami dotyczącymi poruszania się po chodniku (strefa dla rowerów i dla pieszych).
Egzamin ze znaków drogowych
O tym, jak ważne są znaki drogowe i ich znaczenie przekonują się już dziesięciolatki, które zdają w szkole egzamin na kartę rowerową. Muszą wtedy odpowiedzieć na 25 pytań z zakresu ruchu drogowego. Większość z nich to pytania o znaczenie znaków drogowych.
Uczniowie przygotowują się do egzaminu w szkole na lekcjach techniki, wychowania komunikacyjnego lub dodatkowych zajęciach, które organizuje szkoła.
Po raz drugi ze znakami drogowymi uczestnik ruchu styka się, jeśli w wieku 14 lat chce uzyskać prawo jazdy kategorii AM (na motorower). Następne egzaminy zdają już osoby pełnoletnie, które chcą prowadzić samochód lub motocykl.
Jak nauczyć się znaków drogowych
Osoby, które poruszają się po drogach publicznych w charakterze pieszego nie mają świadomości, że także są uczestnikami ruchu. W związku z tym często nie znają ani przepisów, ani znaczenia znaków drogowych i powodują wiele wypadków.
Ten, kto porusza się pieszo nie musi znać wszystkich przepisów, bo tych jest sporo. Powinien jednak mieć świadomość tego, że piesi również mają obowiązki i ich nieprzestrzeganie stwarza zagrożenie na drodze.
Na początek warto poznać znaczenie tych znaków, które mija się na co dzień. Warto też skorzystać z dostępnych aplikacji online, które ułatwiają zapamiętanie znaczenia znaków drogowych.
Najważniejsze znaki drogowe
Policjanci, czy egzaminatorzy najpewniej powiedzą, że wszystkie znaki drogowe są tak samo ważne. Jednak osoby, które mają problem z ich zapamiętaniem powinny na początku skupić się na podstawowych, najczęściej pojawiających się znakach: znak stop, droga z pierwszeństwem oraz ustąp pierwszeństwa.
Warto również zapamiętać i rozróżniać znaki, które mówią o zakazie zatrzymywania się i postoju. Znaczenie wielu znaków jest dość intuicyjnej, jak chociażby tych, które dotyczą ograniczenia prędkości.
Brak znajomości przepisów i znaków drogowych jest przyczyną wielu groźnych wypadków. Nieznajomość prawa może okazać się nie tylko kosztowna, ale także doprowadzić do groźnego wypadku.