Jak sprawdzić świece żarowe? Sprawdź proste metody!
Data publikacji 30 lipca 2018
Świeca żarowa jest urządzeniem stosowanym w silnikach wysokoprężnych oraz modelarskich. Jej naczelną funkcją jest ułatwianie rozruchu, szczególnie w niskich temperaturach. Ponadto stabilizują one wolne obroty pracy silnika oraz ograniczają emisję szkodliwych składników spalin, w momencie gdy silnik jest ochłodzony. Świeca żarowa to po prostu grzałka, która jest wbudowana w ściankę głowicy silnika. Co zrobić jeśli, któraś z nich uległa uszkodzeniu? Jak sprawdzić świece żarowe?
Jak sprawdzić świece żarowe domowym sposobem?
W nowoczesnych autach najczęściej zainstalowany jest system, który informuje użytkownika o tym, że świeca żarowa jest uszkodzona. Tymczasem w autach starszych kontrola świec żarowych jest obowiązkiem kierowcy i należy wykonywać tą czynność co jakiś czas. Nie są to specjalnie skomplikowane czynności i można je wykonać bez wyjmowania świec. Najbardziej polecanym sposobem amatorskim jest po prostu użycie kontrolki z żarówką. Używa się do tego dwóch przewodów, z których jeden podłączany jest do plusowego bieguna akumulatora, drugi natomiast do końcówki, która jest wkręcona do głowicy świecy. W przypadku gdy świeca nie jest przepalona żarówka w kontrolce będzie się świeciła. Bywa, że w niektórych samochodach świece są zamontowane w bardzo trudno dostępnych miejscach. Wówczas specjaliści zalecają odpięcie kostki od przekaźnika świecy i następnie podłączenie kontrolki do przewodu, który zasila świece. W taki sposób można sprawdzić czy świeca nie jest przepalona, jednak nie można wywnioskować czy jest sprawna, bowiem na skutek wewnętrznego zwarcia żarówka w kontrolce również się zapali. W przypadku świec żarowych niskonapięciowych najbezpieczniej jest zastosować pomiary prądu przez nie pobieranego lub też ich oporności.
Komputerowe sprawdzanie świec żarowych
Niektóre pojazdy posiadają również możliwość sprawdzania świec żarowych za pomocą komputera diagnostycznego. Komputerowa diagnostyka samochodowa ma wielką zaletę – rozpoznaje stan techniczny pojazdu bez demontażu części, przy braku naruszenia podstawowego funkcjonowania poszczególnych elementów. Nie trzeba więc wykręcać świec, wystarczy podłączyć auto do komputera by przekonać się o ich wadliwym funkcjonowaniu. Można również skorzystać z amperomierza, który jest zakładany na przewody zasilające. Należy go podłączyć szeregowo, dzięki czemu cały prąd, który płynie do świecy będzie mierzony w obwodzie urządzenia. W przypadku gdy amperomierz wskaże określoną wartość oznacza to, że świece działają prawidłowo. Jeżeli zaś wartość wyniesie zero, oznacza to, że świeca jest przepalona.
Co zrobić gdy świeca pęknie?
Niekiedy sporym problemem może być pękanie świecy żarowej. Może do tego dojść zwłaszcza przy wykręcaniu tego typu elementów. A to ze względu na to, że współcześnie produkowane świece żarowe są coraz dłuższe i cieńsze. W momencie gdy świeca przy wykręcaniu stawia duży opór i słyszy się przy tym charakterystyczny pisk – wówczas należy ponowić próbę po uprzednim rozgrzaniu silnika, co spowoduje że wykręcanie będzie łatwiejsze. Podczas wykręcania może dojść również do pękania świec, które pozostawiają drobinki mogące utrudniać ich działanie. Najlepiej wówczas posmarować gwint oraz trzonek świecy specjalnym smarem, który zapobiega korozji oraz procesom utleniającym aluminium. To chyba dość obszerna odpowiedź na pytanie – Jak sprawdzić świece żarowe? Życzmy powodzenia!