Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik sprzedaż samochodu

Sprzedaż samochodu – formalności krok po kroku

Data publikacji 1 sierpnia 2018


Niemal każdy właściciel pojazdu stanie w końcu przed tą chwilą – sprzedaż samochodu, którym poruszał się do tej pory. Wymiana auta na nowsze, lepsze, bardziej wydajne, to zupełnie normalny proces. Jednak sprzedaż samochodu to proces, który wymaga dopełnienia wielu formalności i na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jak skutecznie sprzedać auto? Jakie formalności należy dopełnić po dokończeniu transakcji? Sprawdźmy.

Zanim wystawisz ogłoszenie

Pierwszym krokiem, który należy wykonać żeby skutecznie sprzedać samochód jest wystawienie ogłoszenia. Zanim jednak tego dokonamy, należy przygotować auto do sprzedaży. W tym celu warto zadbać o jego stan wizualny. Nie należy jednak przesadzać. Pojazd powinien wyglądać schludnie, by budzić pozytywny efekt wizualny, ale jednocześnie musi wyglądać naturalnie. Warto zadbać o porządek w środku samochodu, poprawić wszelkie niedociągnięcia, które do tej pory zaniedbywane, jak np. ruszająca się klamka, odpadająca kieszeń boczna czy nie trzymająca się materiałowa osłona na dźwignię hamulca ręcznego. Pamiętaj jednak o żelaznej zasadzie. Nigdy nie czyść śladów naturalnej eksploatacji auta, jak np. polerowanie silnika (wyciek oleju może być powodem uszkodzonej uszczelki pod głowicą). Takie postępowanie zawsze budzi brak zaufania i podejrzenie chęci przykrycia złego stanu technicznego.

Sprzedaż samochodu – wystawianie ogłoszenia

Pierwszy krok przy sprzedaży auta to oczywiście wystawienie ogłoszenia. Warto kierować się zasadą, która mówi, że im więcej ofert sprzedaży, tym większa szansa na dotarcie do potencjalnego kupca. Wystaw ogłoszenia na możliwie największej ilości serwisów. Nie zapominaj o przyklejeniu karteczki do szyby pojazdu. Czasem kupca można znaleźć w najbliższym otoczeniu. Dodając ogłoszenie należy dokładnie opisać stan techniczny auta, przebieg oraz wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia, które wpływają na atrakcyjność pojazdu.

Przygotuj umowę

Drugim krokiem jest przygotowanie umowy. Prawo nie reguluje tego, jak powinna ona wyglądać. Istnieją jednak pewne elementy, których nie może na niej zabraknąć. Ich obecność zabezpiecza dwie strony na wypadek ewentualnego sporu. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna zawierać: datę zawarcia transakcji, dokładny opis pojazdu (numer rejestracyjny, numer vin, marka, typ, model, kolor, rocznik, przebieg oraz stan techniczny), cenę, sposób przekazania należności, datę przekazania pojazdu oraz własnoręczne podpisy obu stron.

Po sprzedaży – zgłoś zbycie pojazdu

Sprzedaż i ustalenie nowego właściciela pojazdu nie kończy obowiązków sprzedawcy. Żeby dokończyć transakcję, będzie on zobowiązany do dopełnienia formalności. Zbywca musi przede wszystkim zgłosić fakt sprzedaży auta we właściwym Urzędzie Komunikacji. Obowiązek ten wynika z ustawy o ruchu drogowym. Sprzedawca musi tego dokonać w terminie nie dłuższym jak trzydzieści dni od momentu zawarcia umowy. Najlepiej tego dokonać jednak jak najszybciej. Zgłoszenie bowiem uchroni od problemów i żmudnego wyjaśniania spraw w przypadku popełnienia wykroczenia przez nowego właściciela, stłuczki, wypadku itp. Zgłoszenia należy dokonać w postaci pisemnej na specjalnie przygotowanych drukach, które dostępne są w urzędzie. W momencie wizyty w urzędzie, zbywca musi posiadać dowód tożsamości oraz oryginał umowy kupna-sprzedaży, którą należy przedstawić do wglądu urzędnikowi.

Poinformuj ubezpieczyciela

Kolejnym krokiem, który powinien zwieńczyć sprzedaż samochodu jest poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Informacja powinna być uzupełniona przede wszystkim o dane personalne poprzedniego właściciela (osoby, która zawarła polisę ubezpieczeniową) oraz dane personalne nabywcy pojazdu. W przypadku, kiedy w momencie sprzedaży strony ustaliły, że nowy właściciel nie będzie korzystał z opłaconej polisy OC, sprzedawca może żądać także od ubezpieczyciela zwrotu części opłaconej składki, za okres, który nie będzie wykorzystany, a zatem za czas, w którym polisa przestanie obowiązywać. Nabywca może także korzystać z wykupionej i opłaconej polisy, musi się jednak liczyć z faktem, że ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?