Czym są drony wyścigowe FPV?

0
18

Na rynku modeli latających znajdziemy bogaty wybór sprzętu o zróżnicowanej specyfikacji technicznej. Prócz tanich dronów do zabawy, w sklepach modelarskich znajdziemy również profesjonalne konstrukcje wyposażone w doskonałej jakości kamery i systemy służące stabilizacji, które wykorzystuje się m.in. w fotografii i filmie. Osobną kategorią sprzętu są drony wyścigowe FPV. To sprzęt o specyficznej charakterystyce, zaprojektowany z myślą o lotach wyczynowych i sportowych.

Loty z zawrotną prędkością

Cechą wyróżniającą wszelkie konstrukcje dronów wyścigowych FPV jest moc ich silników. Takie modele są przystosowane do rozwijania prędkości nierzadko przekraczających 100km/h. Zapanowanie nad poruszającym się z tak dużą prędkością modelem wymaga nie tylko doświadczenia, ale i wdrożenia odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym dron nie rozleci się podczas wykonywania gwałtownych zwrotów i akrobacji. Drony wyścigowe FPV to zwykle nieduże modele o zwartej konstrukcji, lekkie i bardzo wytrzymałe. Ich obudowy wykonane są z materiałów niepodatnych na pękanie, na przykład z włókna węglowego. Takie modele standardowo wyposażone są również w silniczki o większej mocy, co przekłada się na możliwość gwałtownego przyspieszania i rozwijania zawrotnych prędkości. Samodzielnie skonstruowany model wyposażony w silniczki o dużej mocy może rozwijać prędkości osiągane jedynie przez najlepsze sportowe samochody.

Sterowanie przez podgląd z kamery w czasie rzeczywistym

Dostępne w sprzedaży modele dronów wyścigowych FPV standardowo wyposażone są w kontrolery z ekranem, na którym wyświetla się obraz z oka kamery podłączonej do drona. Operator widzi, co znajduje się przed dronem i w odpowiednim momencie może wykonać gwałtowny zwrot, zmieniając kierunek lotu. Bardziej zaawansowane konstrukcje można podpiąć do specjalnych gogli i w ten sposób zyskać bezpośredni podgląd na żywo z panoramicznej lub obrotowej kamery podpiętej do drona. Drony wyścigowe FPV z goglami to profesjonalny sprzęt, który zapewnia możliwość bezpiecznego rozwijania dużych prędkości, omijania przeszkód terenowych i szybkiego reagowania na zmieniającą się wokół drona sytuację. Takie drony wykorzystuje się podczas zawodów sportowych.

W odróżnieniu od tradycyjnych dronów rekreacyjnych i profesjonalnych, sportowe drony wyścigowe FPV są przystosowane do rozwijania większych prędkości, wykonywania gwałtownych zwrotów i różnego rodzaju ewolucji w powietrzu. Są odporniejsze na uderzenia i wstrząsy, a dedykowany im system sterowania zapewnia większą kontrolę nad kierunkiem oraz pułapem lotu, co przydaje się podczas wyścigów i lotów wyczynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here