Czyszczenie klimatyzacji – jak często wykonywać serwis klimatyzacji w samochodzie
Data publikacji 28 lutego 2022Kwestia czyszczenia klimatyzacji samochodowej pojawia się po prawie trzydziestu tysiącach kilometrów lub raz na trzy lata. Jeśli warunki drogowe są trudne, ta procedura może być wymagana znacznie wcześniej. Czasami po roku pracy po włączeniu klimatyzatora we wnętrzu samochodu wyczuwa się zapach stęchłej zgnilizny.
Skąd bierze się nieprzyjemny zapach?
Jakie środki do czyszczenia klimatyzacji samochodowej należy użyć?
I w końcu ile kosztuje nabicie klimatyzacji z odgrzybianiem? Chcąc poznać odpowiedzi, trzeba poznać zasadę działania pokładowej techniki klimatycznej.
Schemat obwodu klimatyzatora samochodowego jest identyczny z urządzeniami zainstalowanymi w budynkach.
Zestaw komponentów jest zawsze taki sam:
– sprężarka;
– system rur;
– skraplacz z wentylatorem;
– zawór termostatyczny;
– parownik z wentylatorem.
Zasada działania opiera się na zjawisku chłodzenia cieczy podczas parowania. Sprężarka kompresuje czynnik chłodniczy i przez system rur doprowadza do skraplacza, gdzie freon skrapla się, dając energię cieplną. Wentylator przedmuchuje grzejnik, odprowadzając ciepło. Następnie płynny czynnik chłodniczy przechodzi przez regulator przepływu do parownika rurowego. Tutaj freon odparowuje, drastycznie obniżając temperaturę rur. Powietrze pompowane przez wentylator, przechodząc przez parownik rurowy do wnętrza, po drodze ochładza się znacznie.
Zabrudzenia
Z biegiem czasu na elementach systemu gromadzi się kurz, cząstki sadzy, pyłki roślin. Na powierzchni parownika stale skrapla się wilgoć, ponieważ jest zawsze zimniejsza niż powietrze w kabinie. W ciemności i wilgoci mikroby aktywnie się rozmnażają. Nieprzyjemny zapach jest wynikiem życia grzybów i bakterii, które żyją w błocie nagromadzonym wewnątrz systemu wentylacji i klimatyzacji. Konieczne jest czyszczenie. Można zastosować odgrzybianie klimatyzacji ultradźwiękami.
Wniosek jest prosty, aby wnętrze samochodu nie śmierdziało, konieczne jest czyszczenie klimatyzatora samochodowego. Jeśli problem nie nabrał dużej skali, można użyć specjalnej chemii: aerozolu lub pianki. Ta metoda jest dość prosta, taką operację można wykonać nawet własnymi rękami.
Zobacz więcej na robiepiwo.pl