Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik diesel czy benzyna

Diesel czy benzyna?

Data publikacji 1 marca 2022

Decyzja o zakupie samochodu otwiera całą gamę dalszych, koniecznych do rozważenia spraw. Gdy pada pomysł: kupmy samochód, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko konkretną markę i model ale również opcje dodatkowego wyposażenia. Najbardziej jednak decydującym o charakterystyce korzystania z samochodu parametrem jest wybrany do niego silnik – diesel czy benzyna?

Diesel czy benzyna?

Silniki samochodowe

Kupując samochód wszyscy producenci dają możliwość wybrania pomiędzy dwoma rodzajami silnika. Może to być silnik benzynowy lub tzw. wysokoprężny, czyli diesel.
Różnica pomiędzy nimi jest ogromna. Nie chodzi tylko o ogólną zasadę działania, czy też zastosowane do napędzania ich paliwo, ale również o wpływ na styl i charakter jazdy.

Zasada działania – benzyna czy diesel?

Silnik benzynowy, jak sama nazwa wskazuje, do pracy potrzebuje benzyny. Silnik benzynowy, który inaczej nazywany jest iskrowym, ponieważ jego zasada działania opiera się na zapłonie mieszanki paliwa i powietrza przy pomocy iskry pochodzącej ze świec żarowych. Tak wytworzona eksplozja w cylindrze powoduje ruch tłoka, którego energia jest dalej przekazywany na koła.

Silnik diesla opiera swoje działanie na mieszance oleju napędowego i powietrza, jednak bez udziału iskry zapłonowej. W przypadku tego silnika tłok tak mocno spręża w cylindrze powietrze i olej napędowy, że w wyniku tej siły następuje eksplozja i uwolnienie energii.

Różnice w użytkowaniu

Diesel czy benzyna?

Różnice związane z konstrukcją i zasadą, na jakiej opiera się działanie obu tych jednostek napędowych, mają swoje dalsze przełożenie na codzienne ich użytkowanie.
Silnik diesla charakteryzuje się przede wszystkim znacznie mniejszą paliwożernością. Spalanie w tej jednostce napędowej jest zdecydowanie mniejsze, jednak okupione to zostało również mniejsza mocą. Z tego powodu wszystkie nowoczesne diesle wyposażone są w np. turbosprężarki, bezpośredni wtryska paliwa lub dwumasowe koło zamachowe, które rekompensują braki w mocy silnika. Niestety tak rozbudowany silnik jak łatwo przewidzieć stał się bardziej awaryjny. Dodatkowo wymaga on szczególnej troski np. podczas użytkowania turbosprężarki. Niezalecane jest korzystanie z pełnej mocy zaraz po uruchomieniu silnika, jak również natychmiastowe jego gaszenie po zatrzymaniu. Sprężarka musi mieć odrobinę czasu na rozgrzanie się i schłodzenie.

Benzyna czy diesel?

Silnik benzynowy jest jednostką, która jest z pewnością mniej skomplikowaną technicznie i z tego powodu jest również tańsza. Niestety w codziennej eksploatacji bywa różnie. Silniki benzynowe z reguły są bardzo paliwożerne, co w połączeniu z wysoką ceną paliwa potrafi dość mocno uderzyć po kieszeni. Nie wymagają jednak szczególnego przejmowania się temperaturą poszczególnych podzespołów. Od razu po zapłonie silnik generuje maksymalną moc, z której można do woli korzystać. Jeśli chodzi o awaryjność, to bywa tutaj różnie. Obecnie preferowane są silniki o mniejszej pojemności. Ma pomóc na wysokie spalanie, jednak odbiło się na wyżyłowaniu jednostki, a co za tym idzie, na jej szybszym zużyciu.

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Znając charakterystykę obu silników, ich wady i zalety. Można dojść do szybkiego wniosku, że silniki diesla polecane są szczególnie kierowcą pokonującym duże dystanse międzymiastowe. Jeśli silnik będzie użytkowany głównie w mieście, tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie silnik benzynowy. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie diesel czy benzyna nie jest możliwa – wszystko zależy od sposoby w jaki użytkować będziemy auto.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?