Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik regały półkowe

Charakterystyka i zastosowanie regałów półkowych

Data publikacji 27 sierpnia 2019

Rynek regałów magazynowych dzieli się na dwa segmenty: paletowe regały przemysłowe oraz regały półkowe. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim taka, że regały paletowe jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są do przechowywania towarów umieszczonych na paletach. W przypadku regałów półkowych takie ograniczenie nie występuje.

Czym charakteryzują się regały półkowe? Gdzie znajdują zastosowanie? Jakie korzyści przynosi ich użytkowanie? Poniżej garść informacji na ten temat.

Gdzie znajdują zastosowanie regały półkowe?

Zacznijmy od zastosowania. Regały półkowe w odróżnieniu od paletowych regałów przemysłowych znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie przechowywane są towary nieumieszczone na paletach. Najczęściej są to różnego rodzaju hurtownie, magazyny wysyłkowe sklepów internetowych, archiwa, biura i sklepy.

Co ciekawe najcięższe regały półkowe mogą być wykorzystywane do składowanie towarów na paletach. Jednak nie jest to często stosowane rozwiązanie. Do przechowywania palet wykorzystywane są raczej regały przemysłowe.

Konstrukcja regałów półkowych

Konstrukcja regałów magazynowych półkowych nie jest skomplikowana. Głównymi jej elementami jest rama i same półki. Rama zbudowana jest z profili metalowych. Najczęściej są one perforowane, dzięki czemu zmniejszona jest ich masa, a zwiększona wytrzymałość. Profile mogą być malowane lub ocynkowane. Jeżeli chodzi o półki to najczęściej wykonane są one z płyty wiórowej lub z blachy.

Regały półkowe mogą także posiadać ścianę tylną. jest ona najczęściej wykonana z płyty lub siatki. Mogą także posiadać metalowe wzmocnienia krzyżowe.

Uniwersalne regały półkowe

Regały magazynowe typu półkowego są cenione ze względu na uniwersalność i modułową konstrukcję. Szeroki zakres rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na dobranie produktu dostosowanego do potrzeb konkretnego klienta. Dodatkowo regały półkowe można łatwo łączyć. Daje to możliwość tworzenia bardzo długich szeregów regałów magazynowych.

Dodawanie kolejnych elementów regału półkowego nie jest skomplikowane – w odróżnieniu od regałów przemysłowych nie wymagają montażu do ścian ani kotwienia do podłoża. Montaż systemu nie wymaga zamykania magazynu. W zupełności wystarczy wydzielenie strefy prac. Oznacza to, że regały półkowe mogą być dostosowane do zmieniających się oczekiwań.

Równie łatwy jest demontaż nie używanych regałów magazynowych. Co również w istotny sposób zwiększa uniwersalność tego rozwiązania.

Akcesoria dodatkowe do regałów magazynowych

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które dodatkowo zwiększają uniwersalność regałów półkowych. Można je wyposażyć w systemy przegród (separatorów). Można do nich dodawać szuflady. Można zamontować ściany boczne lub drzwi. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia inwestora. I oczywiście jego potrzeby.

Żeby zwiększyć nośność regałów półkowych na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na ich montaż do ścian lub zakotwienie. Dzięki temu i stosowaniu półek o odpowiednich parametrach możliwe jest zwiększanie ich nośności nawet do 600 kg. Co sprawia, że w niektórych przypadkach sa ciekawa alternatywą dla klasycznych regałów przemysłowych.

motocykl

ferrozkatalog

Nasza redakcja to zespół, który tworzy artykuły, porady oraz inspiracje, które pomagają zarówno profesjonalistom, jak i amatorom w ich codziennych projektach i pasjach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?